Preposlať Canon i-Sensys LBP3010

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon i-Sensys LBP3010

17.12.2009 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

V dnešnom článku zabrúsime do kráľovstva čiernobielych laserových tlačiarní. To sa síce v poslednej dobe zmenšilo o oblasť domácností, kde sa predsa len presadzujú skôr modely farebné, vo firmách si však čiernobiela tlač stále udržuje silnú pozíciu. Keď sa totiž k ľahkému ovládaniu a malým prevádzkovým nákladom pridá aj atraktívny dizajn, ako je tomu u tlačiarne, ktorú si dnes predstavíme, nie je sa ani čomu diviť.

V dnešnom článku zabrúsime do kráľovstva čiernobielych laserových tlačiarní. To sa síce v poslednej dobe zmenšilo o oblasť domácností, kde sa predsa len presadzujú skôr modely farebné, vo firmách si však čiernobiela tlač stále udržuje silnú pozíciu. Keď sa totiž k ľahkému ovládaniu a malým prevádzkovým nákladom pridá aj atraktívny dizajn, ako je tomu u tlačiarne, ktorú si dnes predstavíme, nie je sa ani čomu diviť.

Canon i-Sensys LBP3010

Model s názvom i-SENSYS LBP3010 je základným kameňom radu čiernobielych laserových tlačiarní spoločnosti Canon a jeho kompaktné rozmery 372 x 250 x 197 mm pri hmotnosti 5.94 kg, ho spolu s jednoduchým ovládaním a nízkou cenou predurčujú predovšetkým do domácich pracovísk alebo malých firemných kancelárií . Takto malú a ľahkú tlačiareň možno umiestniť kdekoľvek na vašom pracovnom stole alebo v jeho bezprostrednom okolí, musíte len počítať s pár centimetrami navyše vpredu pre výsuvný podávač papiera. Manipulácia s prístrojom je veľmi jednoduchá, otváranie všetkých dvierok a krytov ide ľahko a vďaka vhodne umiestneným výrezom pre prsty intuitívne. Pritom použité plasty sú dostatočne pevné, nikde nič neprekáža, neodstáva ani nevŕzga.

Canon i-Sensys LBP3010

Než sa pustíte do inštalácie tlačiarne, budete si musieť zaobstarať USB kábel, ktorý výrobca k baleniu nepridáva. Ďalej je potrebné vybrať ochranné materiály nielen z dvierok prístroja, ale aj z tonera. Prístup k nemu je opäť jednoduchý, stačí len odklopiť vrchný kryt pod dvierkami a náplň ide von takmer sama bez väčšieho úsilia. Tu sa patrí podotknúť, že jej kapacita je obmedzená na 700 strán, originálne náhradné náplne od výrobcu potom zvládnu 1500 strán. Kazeta s tonerom je koncipovaná ako svojím spôsobom "všetko v jednom", teda valec a bubon v jednej jednotke spolu so zberačom elektrostatického náboja a čističkou, čo takmer eliminuje údržbu tlačiarne. Potom už stačí len siahnuť po niektorom z celkovo troch pribalených CD - väčšinu ich obsahu síce tvoria manuály v rôznych jazykoch, ale nájdete tu aj českú príručku pre prácu s tlačiarňou a aj potrebné ovládače. Keďže nie je potrebný žiadny dodatočný softvér, zaberie proces inštalácie naozaj krátku dobu. Podobne ako u iných prístrojov nám Canon cez ovládače umožňuje nastavovať rôzne možnosti tlače, ktoré možno meniť vopred, alebo v priebehu tlače. Asi najdôležitejším parametrom, ktorý tu môžeme voliť, je nastavenie stálej hustoty čiernej farby a taktiež možnosť šetriť farbou u jednotlivých výtlačkov.

Canon i-Sensys LBP3010

Prechádzame k ďalšej dôležitej veci, a síce k ovládaniu tlačiarne. Jeho jednoduchosť demonštruje predovšetkým ovládací panel, ak sa dá tak nazvať stavová dióda papiera a tlačidlo pre prerušenie úlohy pri ľavom okraji hornej časti. Tlačidlo pre zapnutie tlačiarne sa nachádza na ľavej strane prednej steny stroja a k zapnutiu aj vypnutiu ho stačí len krátko stlačiť. Naopak zadný panel je pre prístup k zablokovanému papieru odnímateľný až po odmontovaní dvoch skrutiek. V jeho pravej spodnej časti nájdeme otvor pre napájací kábel a tiež jedinú cestu pre pripojenie k PC, ktorú tento model vlastní - jedná sa samozrejme o pripojenie cez USB konektor, umiestnený vpravo hore. Za cenu, ktorá začínala mierne cez 80 € ostatne asi nemožno očakávať viac. Ak by ste v malej kancelárii predsa len potrebovali pripojenie do siete, budete musieť siahnuť po inej modelovej rade. Pre potreby bežnej čiernobielej tlače dokumentov je to však plne dostačujúca výbava. Ani malá vyrovnávacia pamäť 2 MB a skôr nízke odporúčané mesačné zaťaženie 5000 strán nepredstavujú výrazné prekážky.

Canon i-Sensys LBP3010

Od vzhľadu a hodnotenia ovládateľnosti sa presuňme k bližším technickým dátam. Podľa informácií výrobcu zvláda tlačiareň maximálne rozlíšenie 600 x 600 dpi a rýchlosť 14 stránok za minútu, pričom kapacita zásobníka je 150 listov papiera a do výstupu sa ich zmestí o 50 menej. Prvej vytlačené stránky sa dočkáte za zhruba 9 sekúnd. Canon na svojich stránkach o výrobku tvrdí, že vďaka technológii Quick First-Print nepotrebuje tlačiareň na prechod z režimu spánku takmer žiadnu dobu zahrievania, čo môžeme potvrdiť - zatiaľ čo na zahriatie po zapnutí padlo 8 sekúnd, prechod z úsporného stand-by režimu trval len jednu sekundu, u tlače fotografií potom sekundy dve. Pokiaľ ide o kvalitu tlače, museli sme aj tu konštatovať, že tlačiareň plní, čo sľúbila - text je v štandardnom móde dobre čitateľný už od veľkosti 2, so zapnutou úsporou toneru potom od veľkosti 4,5 bodu. Vynechávanie riadkov v tomto režime spôsobuje zhoršenú čitateľnosť, preto k tlači menšieho textu odporúčame náplňou nešetriť. Ku písme štandardnej veľkosti 12 bodov sme nemali žiadne výhrady a tiež tlač grafiky potvrdzuje slušnú kvalitu tlačové jednotky. Jednotlivé obrazce netrpia žiadnymi výpadkami ani rozmazaním. Dal by sa im vytknúť snáď len hrubší raster, najmä u svetlých odtieňov, naopak tmavé odtiene občas trochu splývajú. Tak tomu bolo aj pri tlači fotografií, to však nie je doménou čiernobielych laserových tlačiarní a na tieto účely sa vyplatí kúpiť si iný model.

Canon i-Sensys LBP3010

Canon i-SENSYS LBP 3010 spĺňa normu Energy Star 4.0 a výrobca túto tlačiareň označuje ako energeticky úspornú - v režime spánku si vezme len 2 watty, pri prevádzke závisí spotreba od vykonávanej operácie, avšak priemerný príkon by mal podľa výrobcu činiť 280 wattov. Okrem energie bude tlačiareň šetriť aj vaše uši, je totiž prekvapivo tichá. Záverom ešte pridávame pár slov o hore uvedenej spolupráci s počítačom - podľa výrobcu tlačiareň kooperuje s operačnými systémami Windows XP, Windows Vista aj Windows 7, nezabudlo sa ale ani na priaznivcov Linuxu alebo MAC OS. Posledné slovo patrí príslušenstvu - ako sme už spomenuli, náplňou "všetko v jednom" rieši Canon takmer kompletnú údržbu tlačiarne, preto okrem tlačovej kazety nie sú potrebné ďalšie doplnky. Ale ak vezmeme do úvahy cenu papiera a uvádzanú záťaž náplne, dostávame sa na nie práve lichotivú cenu 0,044 € na jednu stránku. To je asi jedna z mála nevýhod tohto modelu, ktorý je na trhu od začiatku tohto roka a kúpite ho v súčasnosti za cenu aj okolo 60 €.

Verdikt
Čiernobiela laserová tlačiareň Canon i-SENSYS LBP3010 ponúka len základnú výbavu, reprezentovanú napríklad jediným USB konektorom, naproti tomu ale poteší kompaktným dizajnom, tichou prevádzkou a malou náročnosťou na priestor, a dá sa povedať, že čo po stránke rýchlosti a kvality tlače sľubuje, to aj plní, takže pre potreby malých kancelárií alebo domácich "úradovní" plne dostačuje. Jedinými menšími nevýhodami sú absencia ethernetového portu a vyššie náklady na tlač.


Technické parametre tlačiarne Canon i-SENSYS LBP3010:

* Rozmery: 372 x 250 x 197 mm
* Hmotnosť: 5,94 kg
* Zásobníky: vstupné 150 listov, výstupný 100 listov otvor pre ručné podávanie po 1 liste
* Doporučená mesačná záťaž: 5000 stránok
* Rozlíšenie tlače: maximálne 600 x 600 dpi
* Rýchlosť tlače: 14 str. / min., 9 sekúnd do prvej stránky
* Konektívne rozhranie: USB 2.0, napájací kábel
* Podporované operačné systémy: Windows 2000 / XP / Vista / Windows 7, Linux, Mac OS
* Operačná pamäť: 2 MB
* Príkon: 2 W v úspornom režime, 280 W prevádzka, maximálna 880 W
* Hlučnosť: max 64 dB
* Rýchlosť uvedenia do prevádzky: 8 s po zapnutí, 1 s úsporný režim
* Podporované tlačové formáty: A4, B5, A5, Legal, Letter, Executive, 16K, obálka DL, obálka COM10, obálka C5, obálka Monarch, kartotečný lístok (76,2 x 120 mm), vlastné rozmery - šírka 76,2 až 215,9 mm výška 127,0 až 355,6 mm
* Náplne: štandardne toner na 700 strán, náhradné na 1500 strán
* Obojstranná tlač: nie

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Canon i-Sensys LBP3010


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.