Preposlať Test HP LaserJet 3052

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Test HP LaserJet 3052

21.06.2007 | Jan Bilík | Recenzia | Komentárov: 0 |

Pre túto hyper-recenziu som dostal k dispozícii tlačiareň HP LaserJet 3052, a keďže času je dosť, tak som sa rozhodol túto tlačiareň pre vás otestovať. Čo dokáže a čo nedokáže sa dočitate v tomto teste.

Jedná sa o multifunkčné zariadenie s laserovým čiernobielym tiskom. Rozmery sú - povedal by som - až monštroózne, skutočne veľmi obrovské multifunkčné zariadenie, ktoré vyžaduje samostatný stôl, tomu tiež zodpovedajú rozmery 497 x 406 x 393 mm. Takmer pol metra vo všetkých rozmeroch je už skutočne drsné, i keď pre kancelárske použitie by som povedal, že takéto rozmery sú vítané. Váha presahujúca 12kg je s takýmito rozmerami pochopiteľná a je jasné, že k notebooku na cesty si toto „teľa“ brať nebudete. Pamäť 64MB ponúkne tlač i po vypnutí počítača a verím, že 64MB plne stačí i pre sieťový tisk napríklad i 50tich počítačov, ale na druhú stranu je toto extrém.

Tlačiareň

Najprv sa pozrieme na prvú vlastnosť z troch, ktorú toto multifunkčné zariadenie ponúkne a to na tlačiareň. Papierová tlačiareň ponúkne rýchlosť tlače až 18 str./min., pri kvalite 1200x1200 dpi, pričom prvú stránku vytlačí za 8 sekúnd. Keďže je tlačiareň určená do kancelárie, tak tlačiareň zvládne vytlačiť až 7000 strán za mesiac. Teraz ale ako to je v praxi, ako vzorovú stránku som sa rozhodol vytlačiť bežne popísaný dokument. Skutočne sa dosť divím, že výrobca neklamal, 10 vzorových strán som vytlačil za 39,4 sekúnd. Čo vychádza na tých krásnych 18 strán za minútu. Skutočne som milo prekvapený. Ale s prvou stránkou to už tak slávne nie je, uvádzaných 8 sekúnd ani náhodou neplatí, keďže mnou nameraných 10 sekúnd (9,9 sekúnd) veľmi nezodpovedá. S kvalitou tlače som veľmi spokojný, a kto by chcel tlačiť čiernobiele fotky, nech si kúpi fototlačiareň, táto tlačiareň je skutočne len na kancelárske použitie, i keď čiernobiele fotky sú kupodivu viac než použiteľné. Fotografie tlačiareň na normálnu kvalitu veľmi dobre netlačí, je tam poznateľné prúžkovanie, ale na najvyššiu kvalitu to už je OK. Uvádzaná vstupná kapacita 260 listov súhlasí, dokonca som ich tam napchal ešte o niekoľko viac. Pre kancelárske použitie je 260 listov pekná hodnota, nie je sa na čo sťažovať. 100 listov výstupnej kapacity už tak slávne nie je, i keď tiež dostačuje a papierov sa tam vojde tiež viac, ale potom už hrozí, že sa list, ktorý vychádza z tlačiarne, pomačká. Pre kancelárské použitie je pochopiteľné, že tlačiareň bude ponúkať mimo usb spojenie i lan spojenie. Ako sieťová tlačiareň funguje tlačiareň v pohode a ani som nezaznamenal opozdenie (i keď, prečo by som mal). Vlastne ani nespoznáte, cez čo to máte pripojené. Dokonca som dokument vytlačil i cez Wifi, tlačiareň bola zapojená do switche a do switche bol zapojený Wifi router. Ale tu už som zaznamenal pár sekúnd oneskorenia pred vytisknutím prvého papieru. Ešte by som rád poznamenal perfektnú prácu s kopírkou i tlačiarňou, všetko ovládanie je intuitívne a ani raz som nebol nútený nahliadnuť do manuálu. Síce som chvíľu hľadal, ako zvoliť viac kópií, tak som skúsil jednoducho len napísať číslo a bolo to, kopírka snáď všetko pochopí.

Test HP LaserJet 3052

Test HP LaserJet 3052

Skener:

Scanner ponúkne rozlíšenie skenovania až 1200 dpi a zdokonalené skenovanie až 19200x19200dpi. Scanner sa mi bohužiaľ nepodarilo sprevozniť, skúšal som 4 rôzne ovládače vrátane ovládača na CD, ale fungujú mi ovládače jedine bez skeneru, jednoducho som ho nespovoznil, stále len čakám na PC, ale PC nič nerobil. Tak funkcoe aspoň popíšem, podľa výrobcu sa najskôr jedná o chybu v OS, ale preinštalovať Windows na pracovnom notebooku skutočne nemôžem. Budeme teda veriť výrobcovi. Síce som sa tešil na meranie rýchlosti skenovania, skúšku zdokonaleného skenovania a časy skenovania, ale čo nie je jednoducho nie je. Veľká škoda. Pokiaľ chcete skenovať nejakú fotku, tak si určite vystačíte s 24bitovou hĺbkou, ja by som si vystačil i s 12 bitovou. Skener vám skenovanú fotku či dokument dokáže uložiť do všetkých najrozšířenejších obrazových formátov ako JPEG, TIF, BMP, GIF, PDF a PNG. Podľa mňa zbytočně moc formátu, ale lepšie viac ako menej…. Stačilo by mi JPEG a PDF, zbytok si môžem kombinovať medzi sebou ako chcem.

Test HP LaserJet 3052

Kopírka:

Kopírka dokáže okopírovať jednu stránku až 99krát, pokiaľ je zapnutý režim automatického triedenia. Jeden papier sa okopíruje za 13,5 sekúnd. To znamená, že rýchlosť kopírovania každého dokumentu bude len o 3,5 sekúnd dlhšia ako tlač (nech už akýkoľvek počet stránok), skutočne veľmi krásne hodnoty. Kvalita okopírovaného dokumentu mi prijde fantastická, s každým detailom, bez zbytočných čiernych čiar, i keď jedna čierna čiara sa na papieri objavila, ale úplne v spodnej časti papieru a nie moc výrazná, nič nie je dokonalé, však áno. Dokonce by som si dovolil povedať, že kvalita okopírovaného dokumentu je lepšia ako pôvodného (až na tú čiaru), písmo je výraznejšie a viac kontrastné s papierom. Prekvapilo ma to, ale skutočne mi to tak príde, však prikladám, ako vytlačiť papier, tak i okopírovaný. Posúďte sami. Kopírka dokonca ponúkne pri tisku viac kópií dve tiskové hlavy, jedna klasicky vo vnútri pri normálnej tlači a druhá hlava sa nachádza nad kopírkou, to v praxi znamená dvakrát tak rýchlejšie kopírovanie. Síce mi to prijde ako až takmer nevyužiteľná vychytávka, ale keď sa na to pozriem z druhej stránky, tak svoje využitie to určite nájde. No nie je lepšie vytlačiť dokument len raz a potom ho 99x skopírovať za polovičný čas tlače?

Test HP LaserJet 3052

Doporučenie:

Toto multifunkčné zariadenie ponúkne všetko, čo si môžete do kancelárie priať, nie je čo vytknúť, až na problémy so skenerom, ale to byoa prvá chyba na strane notebooku, takže tak. Rozhodne by som zariadenie doporučil do malých až veľkých kancelárií, pretože tu je vyslovene vo svojom živle a už pri pohľade na ňu si sama hovorí „chcem tlačiť a kopírovať nonstop celý svôj život“. Pre jednotlivca asi veľmi veľké využitie nemá, i keď je pochopitelne použiteľné. Ja by som pre jednotlivca skôr doporučil nejaké menšie a lacnejšie zariadenie.

Klady:

Špecifikácia výrobcu sa zhoduje s realitou Perfektná tlač Fantastická kvalita a rýchlosť kopírovania Jednička do kancelárie

Zápory:

Problém so skenerom (i keď to bola najskôr chyba u mňa) Do domácnosti väčšie rozmery a hmotnosť (ale do domácnosti predsa nie je určená) Absencia farebnej tlače (ale za tú cenu?) Vlastne žiadne sťažnosti ani nemám

Test HP LaserJet 3052

TECHNICKÉ PARAMETRE

 • Rýchlosť procesoru: 264 MHz.
 • Štandardná pamäť: 64 MB.
 • Maximálna pamäť: 64 MB.
 • Maximálny počet kópií: až 99 kópií (s automatickým triedením).
 • Rozlíšenie kópií (čiernobiela grafika): až 600 dpi.
 • Zmena veľkosti kópií: 25 až 400 % (s krokom 1 %).

SKENER:

 • Typ skeneru: ploché prevedenie, ADF.
 • Zdokonalené rozlíšenie skenovania: až 19 200 x 19 200 dpi.
 • Rozlíšenie optického skenovania: až 1 200 dpi.
 • Maximálna veľkost skenovania: 216 x 381 mm.
 • Bitová hĺbka: 24bitové.
 • Farebné skenovanie: áno.
 • Úrovne odtieňov šedej: 256.
 • Formát súboru pre skenovanie: JPEG, TIF, BMP, GIF, PDF, PNG.
 • Kapacita automatického podávača dokumentov: štandardná, 50 listov.
 • Štandardné zásobníky papieru: prioritný vstupný podávač 1 plus 10 listo.
 • Maximálny počet zásobníkov na papier: prioritný vstupný podávač 1 plus 10 listov.
 • Štandardná vstupná kapacita: až 260 listov.
 • Maximálna vstupná kapacita: až 260 listov.
 • Štandardná výstupná kapacita: až 100 listov.
 • Maximálna výstupná kapacita: až 100 listov.
 • Štandardné pripojenie: vstavané sieťové pripojenie 10/100 Ethernet s 1 portom RJ-45t, portom Hi-Speed USB (kompatibilným s USB 2.0).
 • Kompatibilné operačné systémy: Microsoft Windows 2000, XP (plné riešenie), 98 SE, Me, XP-64, Server 2003, Linux (len tlačové ovládače), Mac OS X v 10.3 a vyššie (plné riešenie).
 • Rozmery (š x h x v): 497 x 406 x 393 mm.
 • Hmotnosť: 12 kg.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 2

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Test HP LaserJet 3052


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.