Preposlať Epson Stylus Pro 3800

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Epson Stylus Pro 3800

12.10.2007 | Ondřej Koníček | Recenzia | Komentárov: 0 |

Recenzia foto-tlačiarne Epson

Epson Stylus Pro 3800

Epson rozdelil svoje fototlačiarne do 3 skupín. Rad PictureMate je univerzálny stroj ako pre bežných užívateľov, tak aj pre profesionálnych fotografov. Vyložene pre bežné použitie a amatérske fotografie je rad Stylus Photo a naopak pre profesionálne používanie je Stylus Pro. Ale aj tak Epson nedokázal svoju novú high-end tlačiareň na trhu vhodne umiestniť. Cena je síce nižšia ako u konkurenčného Canon EOS 30D, ale 3800 používa rovnaký tlačiarenský systém, ako jeho drahší brat Stylus Pro 4800, aj keď používajú rozdielne náplne. Rovnako ako jeho súrodenec, Stylus Pro 3800 vie pracovať s fotopapierom A2. To je určite viac, ako dostatočná veľkosť. Tento model môže používať skutočne každý. Široký rozsah farebnej škály, dlhodobá tlač, takpovediac dokonalá kvalita čierno-bielej tlače, precízna farebná tlač a veľký rozsah používaného papiera ju predurčuje ako pre užívateľov, pre ktorých je fotenie len záľuba, tak aj pre profesionálov. Pokiaľ sa chcete poohliadnuť po niečom lacnejšom, mali by ste si všimnúť Epson Stylus Photo R2400 alebo R1800, HP Photosmart 8750 alebo Canon i9900. Naviac všetky tieto tlačiarne zaberú na stole menej miesta. Na druhej strane, pokiaľ si potrpíte alebo potrebujete skutočne kvalitnú tlač, táto tlačiareň by mala byť na vrchole vášho rebríčka pri výbere.

Epson Stylus Pro 3800

Design

Tlačiareň pôsobí mierne zavalito, ale aj napriek tomu je to design celkom štýlový. Podávač papiera je vysúvací, aby si lepšie poradil s jeho veľkosťou. Na prednej strane je prístup k tlačiarenskej hlave a náplni. Ale buďte opatrní, tento poklop sa dá otvoriť len po stlačení tlačidla na ovládacom paneli tlačiarne. Takže neodporúčame skúšať to ručne. Hneď vedľa sa nachádza malý monochromatický LCD displej, sada ovládacích tlačítok a tlačítko Power. Displej zobrazuje, koľko v jednotlivom zásobníku zostáva farby, aký typ čiernej sa práve používa a ešte veľa ďalších informácií o tlači. Zásobník papiera je na 120 obyčajného papiera, alebo na 60 kusov fotopapiera a je tu ešte priehradka pre špeciálny umelecký papier. Ovládanie samotnej tlače je veľmi jednoduché a ponúka množstvo rôznych nastavení. Veľmi sme si obľúbili správu farieb, ktorá zahŕňa voľby Epson Vivid, Epson Standard a diagramy a grafy. Alebo ju môžete úplne vypnúť.

Epson Stylus Pro 3800

Keď sa pozriete na špecifikácie, možno nebudete očakávať, že je 3800 tak dobrá, ako v skutočnosti je. Maximálne rozlíšenie je 2880x1,440dpi, minimálna veľkosť atramentovej kvapky je 3.5 picolitra (niektoré tlačiarne majú veľkosť aj 1 picoliter) a tlačiarenská hlava Epson MicroPiezo ponúka len 180 trysiek pre konkrétnu farbu. Ale Epson tvrdí, že funkcia Active Meniscus Control spolu s novým algoritmom zaručuje ostrosť tlače, ktorú ostatná konkurencia neponúka. Ešte sme neskúšali, či je toto tvrdenie pravdivé, ale môžeme povedať, že Stylus 3800 ponúka pozoruhodnú úroveň kontroly tlače. Farby v náplni sú: azúrová, purpurová, žltá, matná čierna, fotografická čierna, svetloazúrová, svetlopurpurová, svetločierna a svetlošedá. V každej náplni je 80ml atramentu. Niektorí užívatelia Apple budú možno sklamaní, že tlačiareň nepoužíva pripojenie FireWire. Pripojenie prebieha cez vysokorýchlostný port USB 2.0, takže nejaký pokles rýchlosti medzi tlačiarňou a počítačom by sa nemal prejaviť.

Epson Stylus Pro 3800

Výkon

Kvalita tlače z Epson Stylus Pro 3800 patrí medzi to najlepšie, čo sme v cenovej relácii okolo 50 000 Sk videli. Maximálna hustota čiernej farby (DMax) je 2.3D. Samozrejme kvalita a ostrosť farieb tiež závisí na používanom papieri. Pri porovnaní jednotlivých druhov nám ale vyšlo, že tlač je veľmi kvalitná na všetkých papieroch. Životnosť vytlačenej fotografie by sa mala pohybovať okolo 60-tich rokov. Závisí aj na skladovacích podmienkach. Pri ideálnych skladovacích podmienkach, čo je tmavá miestnosť so stálou teplotou 22 C a vlhkosťou 50%, by teoreticky mohli fotografie z 3800 vydržať až 200 rokov. Čiernobiele monochromatické fotografie vynikajú výbornou úrovňou zobrazených detailov. Pokiaľ sa rozhodnete používať pokročilú úroveň čiernobielej tlače, pozorne si prečítajte manuál, hlavne kvôli druhom papiera, ktorý je pre túto voľbu ideálny. Jediná väčšia nevýhoda pri tomto type tlače je, že v image editore sa nedá zobraziť preview chystaného obrázka. Stylus 3800 nepatrí mdezi najrýchlejšie tlačiarne. Rozmer 6x10 trvá v kvalite tlače 1,440dpi (SuperFine) 2 min 8 sec. Pokiaľ tlačiareň prepnete z matnej čiernej farby na fotografickú čiernu, čakanie sa ešte predĺži, a to na 5 min 18 sec. No a na fotografiu s rozmerom 13x19 si počkáte značných 10 min 9 sec. Manuál, ktorý je ponúkaný v elektronickej verzii HTML, odvádza dobrú prácu a vďaka nemu sa naučíte využívať túto kvalitnú fototlačiareň na maximum.

Epson Stylus Pro 3800

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Epson Stylus Pro 3800


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.